Kā darbojas stūrējošā bremze

07.02.2023

Tā stūrē, nevis bremzē. Līdzīgi, kā kāpurķēžu spēkratiem, stūrējošā bremze spēj pagriezt transportlīdzekli ar ļoti mazu rādiusu. Tajā pašā laikā šī manevrēšanas palīglīdzekļa lietošana ir ārkārtīgi vienkārša – viens pieskāriens pogai ir viss, kas nepieciešams.

LIETOŠANAS APSTĀKĻI UN ĀTRUMS

Stūrējošā bremze ir pieejama tikai transportlīdzekļiem ar divām aizmugurējām asīm, kuri bieži tiek lietoti uz segumiem ar samazinātu saķeri, piemēram, grants, šķembu, zemes vai dubļainiem ceļiem. Tā būtiski uzlabo automašīnas manevrētspēju šādos apstākļos. Šī tehnoloģija nesniedz ieguvumu uz asfaltētiem ceļiem.

Šī sistēma nav aktivizējama jebkurā ātrumā. Stūrējošo bremzi vadītājs var lietot tikai kustības ātrumā, kas nepārsniedz 30 kilometrus stundā. Vadītājam vienkārši jānospiež konkrēta vadības poga automašīnas panelī un to darīt drīkst tikai uz mīksta (grants, smiltis, dubļi) ceļa seguma. Ikona instrumentu panelī apstiprina sistēmas aktivāciju.

Atkarībā no automobiļa tipa, pagrieziena rādiuss samazinās par aptuveni 2 metriem, kad šī sistēma tiek lietota (sarkanā nepārtrauktā bulta attēlā).

PRIEKŠROCĪBAS UN DARBĪBAS PRINCIPS

Būvlaukumi parasti šauri un ierobežoti: ceļamkrāns novietots šeit, konteiners tur un pretim tam būvmateriāli. Kravas transporta manevriem atliek pavisam maz vietas. Šādos apstākļos stūrējošā bremze parāda visu tās potenciālu: samazinātais pagrieziena rādiuss nozīmē to, ka kravas automašīnas var pariezties straujāk un bieži veikt manevru ar vienu piegājienu.

Stūrējoša bremze ir pieejama MAN TGS un TGX automašīnās ar riteņu formulu 6 x 4 un tā pieejama tikai ekskluzīvi MAN ražotajiem automobiļiem.

Stūrējošo bremzi sauc arī par buldozeru stūri, jo tieši ar šādu principu tiek stūrēti kāpurķēžu spēkrati. Kad funkcija ir aktivizēta, veicot pagriezienu iekšējie aizmugurējie riteņi tiek mērķtiecīgi bremzēti un tas būtiski samazina pagrieziena rādiusu. Kāpurķēžu spēkratu gadījumā, lai veiktu pagriezienu vienas puses ķēde tiek apturēta, kamēr otra turpina griezties un tādējādi transportlīdzeklis tiek ar spēku pagriezts.

Veiklība uz vaļīga seguma  Ikona panelī apstiprina funkcijas aktivizēšanu. To lietot var tikai noteiktā braukšanas ātrumā, līdz 30km/h. Tehnoloģija ir pieejama MAN TGS un TGX automašīnām ar riteņu formulu 6 x 4.

Video redzams, kā strādā stūrējošā bremze (angļu valodā):